#Ze života mámy: "Mami, já už mluvím!"

26.07.2019


Přijde období, kdy vaše dítě v určitém věku dospěje k tomu, že začne samo chodit, hrát si s hračkami, čůrat do nočníku, objevovat věci kolem sebe a v neposlední řadě, mluvit. A není to už žádné žvatlání, ale opravdová (pro něj/pro ni) řeč. Jak jste na tom ale vy, jako rodiče? Tleskáte při každé nové slabice nebo ji ignorujete a čekáte až na to celé slovo?Snad každý rodič se těší až mu jeho dítě řekne poprvé "mami" nebo "tati. My jsme ovšem asi zase výjimka, protože nám řekla první slovo "balón". Ale to se tak stává a vy prostě čekáte dál. A tak čekáte a čekáte, dlouho "trpíte", když vás začne oslovovat jen "mo". A tak jsem se smířila s tím, že budu "mo" a nechala ji, ať se rozmluví jak a kdy chce. Žádný nucení. Nikdy. Žádný "tak už řekni máma nebo táta, prosím"! :D (Samozřejmě jsem se snažila, žejo)

Takto to pokračovalo dál, u dětí obecně je známo, že pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte na to jít úplně obráceně. Takže následovalo slovo "babí", "dě", "houpy", "číst", "pojd", "tam", "auto".

Abyste docílili oného oslovení, musí být už babí a dě tak unavení z toho chození sem a tam, že přijde dítě za vámi a vysloví to kouzelné slůvko "mami, pojd". A než se nadějete chodíte po zahradě tam a zpátky, jen aby vás opět oslovilo. Vám se hrnou slzy do očí, protože konečně vyslovilo to slovo, na které jste tak dlouho čekali, ale nemůžete otálet, protože musíte jezdit autem po dvorku, házet balón do bazénu, sbírat maliny, trhat ostružiny. U toho všeho jste ale v transu, protože KONEČNĚ jste MÁMA.

Skloňování samozřejmě dítěti nic neříká, takže je to jen "máma sem", "máma hačí", "máma domů". Ale je to tam!
Ovšem teď začíná teprve legrace. Za všechno může máma. "Kdo udělal bobek?" - Máma. "Kdo se tady vyčůral"? - Máma. "Kdo půjde udělat hají?" - Máma. 

Asi po měsíci se přidají další samohlásky, další slůvka a další slabiky. Při každém novém slově jásáte, že vám dítě roste a je čím dál víc inteligentnější. Začínáte si zvykat na oslovení, můžete si s ním už normálně povídat, protože už odpovídá. 

Občas je to vážně sranda, protože jedno slovo = deset významů. Například slovo "koupi", občas to znamená, "koupat", občas zase "koupit". Samozřejmě vše pochopíte s pomocí grimas nebo malou ukázkou. Když přinese leták, znamená to, že chce něco koupit, když stojí na zahradě s kruhem, chce se koupat. 

O další měsíc později už začne komolit těžší slova jako traktor - kakor, kamión - kamió, bazén - aén, hasiči - šiči, králík - kájík, Belí - Bí.

Co se týče nás, chválíme ji za každý nový slovo i slabiku, protože sama to neudělá a chvály není nikdy dost. Tohle období je pro nás nejkrásnější, protože nevíte, co vám donese další den. Co kde pochytí, co se naučí a s čím přijde domů.

Jak to máte vy? Chválíte nebo čekáte až to řekne správně? A kdy jste slyšeli první oslovení vy? Napište!


Bí = Belí
Bí = Belí


Krásný pátek a ještě krásnější, tropický víkend! 

Terez&Íza

@outriteruna