Český Slavík Mattoni 2017 ♥

28.11.2017

Český Slavík Mattoni 2017 is event of the year so I was so thankful to be there... It's always event full of Czech celebrities and interesting people. Can't believe that, I find my l.o.v.e. there... But let's talk later about it...

It was placed in beautiful building of Hudební divadlo Karlín. So what is more, than good drink with the good company at the nice place with an atmosphere?

I don't really care about "celebrities", so all I was waiting for was the wine bar from Viniculture Vajbar. (At least for me, the most interesting part of this event :D) So please, don't ask me who won. You can google it. So sorry...

And because Slavik is  always "event of the year" (as I have mentioned in the beginning) it was really full there. Full of everything...

I was "so busy" by everything (well understand I was busy with wine), so I find out the day later, I was next to Michal David... (Ok even if I knew that, I wouldn't took a picture with him, but just about "that feeling"..) So don't expect pictures of celebrities here, I'm not paparazzi but I'm sure, you can find a plenty of them on the internet..

But you can guess, where it was most crowded whole night..? Who thought it was at wine bar, won.. You know that quote, who wait.. (But I think you know how much I hate waiting for something..)

This time I made an exception and waited... 

I have chosen my place strategically (close to the bar :D ), so I tried to stay there but...

"Once" I went for the treat. ( I do eat heathy usually, but sometimes..)

But It was such a huge mistake, I couldn't get back because of the crowd. (OMG Lucija, really!? Was it worth?) So I was sophistically walking through the crowd. And then I found this "magic table".

After while I get back. (Don't worry about me, I can always find a way). So cheers! Cheers to the Slavik!

And because I need to see everything, I also went downstairs for the disco. (but none dancing) When they played Despacito I was moving a bit.. (Can't really understand why none was dancing..)

And because Mr Vajbar was so busy whole night, by serving his wine (I really admire him for it). We took our picture late in the morning. But I'm soo happy for it, he is so sympathetic and what he does, he does from the heart.

Thank you very much for this kind invitation. I really appreciate it!

I think you are  wondering what was that l.o.v.e. I've mentioned in the beginning right? Who was expecting the man has a bad luck. It's that bottle of wine, I'm proudly holding in my hand. (It's called Frizzante and I'm sure, we're gonna be good friends). It's lovely, sparkling wine so I think it could be the right idea for your  "holidays time" too. I don't really care about boys anymore. I don't even have a time for myself so... 

Wine is always good idea! 

 If you'd like to try their Frizzante too, have a look there.


♥Lucija

@nobodyslisten


Český Slavík Mattoni 2017 a já měla tu čest, být u toho. Slavík, je prostě taková ta "akce roku" plná Českých celebrit a zajímavých lidí. Takže sama nechápu, jak jsem tam mohla poznat l.á.s.k.u, ale o tom až později...

Akce se konala v krásných prostorech Hudebního divadla Karlín. No a co je víc, než dobré pití ve společnosti zajímavých lidí a ke všemu na tak okouzlujícím místě? 

Celebrity mě fakt nezajímaly, já čekala na bar od  Vinařství Vajbar.  (Pro mě nejzajímavější část celého večera. :D) Tak se mě neptejte kdo TO vyhrál. Můžete si to vygooglit. Sorry jako...

Jelikož je Slavík "ta akce roku" (jak jsem zmínila hned v úvodu), bylo tam vážně plno... Plno všeho...

Byla jsem tak "zaneprázdněná"(tím vším, chápej tím vínem), že jsem se až den po té, dočetla, že vedle mě stál Michal David... (Jako jo, stejně bych se s ním asi ani nevyfotila, ale tak aspoň pro ten pocit, žejo...) Navíc fotit Vám ty naše celebrity jak nějaký paparazzi mi přišlo víc než nevhodné, ale vy jste se už jistě dívali na internetu...

No a hádejte kde bylo celý večer nejvíc narváno? Kdo hádá, že u baru s vínem, dostane Bludišťáka. Ale kdo si počká... (A vy předpokládám víte, že já fakt nerada čekám)

Tentokrát jsem tedy udělala malou výjimku a dočkala se... 

Já, si své místo vybrala strategicky (co nejblíž u zdroje :D ), tak jsem se snažila moc se nevzdalovat... Ačkoliv...

Jsem se tedy také tak  "jednou" prošla k rautu. (Já teda jinak jím zdravě jo, jenže znáte to...)

Ta má "výprava"  se mi stala osudnou a já se pak přes ten dav nemohla dostat zpátky... (Lucijo bože tos musela jíst!?Stálo Ti to za ten jeden mini dezertík?) No a tak jsem se tak sofistikovaně prodírala  davem, až jsem objevila tento "kouzelný" stoleček..

Po chvíli se mi, ale podařilo dostat  se zpátky. (Nebojte se, já si vždycky dokážu poradit.) Tak na zdraví! A na Slavíky!

Jelikož musím být naprosto u všeho, zašla jsem se podívat i  dolů na disco. (jenže nějak nikdo netancoval..) Když hráli Despacito, tak jsem se teda aspoň pohupovala na místě. (Nechápu Vás fakt!)

No a jelikož pan Vajbar celý večer naléval (osobně) víno (má můj velký obdiv). Tak jsme se k té naší fotce dostali až pozdě ráno. Ale já jsem za ni moc vděčná, je to velký sympaťák a navíc, to co dělá, dělá od srdce a to se hnedka pozná.

Tímto velice děkuji za milé pozvání. Vážím si toho neskutečně moc!

Předpokládám, že Vás zajímá co je ta l.á.s.k.a kterou jsem zmínila hned v úvodu... Kdo čekal chlapa tak má smůlu. Je to ta láhev vína, kterou tak hrdě držím v ruce. (A jmenuje se Frizzante, myslím, že se z nás stanou dobří přátelé) Je to výborné, jemně perlivé víno a jsem si jistá, že by se i Vám mohlo na nadcházející svátky hodit. Já chlapy už prostě neřeším... Mám sotva čas na sebe, takže tak... A navíc...

Víno je vždycky dobrý nápad

Pokud by jste to jejich Frizzante také rádi ochutnali, pak mrkněte sem.


♥Lucija

@nobodyslisten