Boux Avenue opening in Prague ♥ / Boux otevíračka v Praze♥

12.10.2017

British luxury lingerie brand Boux Avenue opened its store in Prague shopping centre Chodov on Wednesday 11th of October.

Love their pretty pinky boxes
Love their pretty pinky boxes

I got invitation for special BRAkfast (Yeah, you see right, bra+breakfast= breakfast) for bloggers & fashionistas, so now, let me show you how it was... ♥

                                               It was sweet as whole Boux ♥

                                                   It's all about the details.

Be unique. Be you. Be sexy. Wear Boux.


                    Cups size from 60A to 90G so every women can choose.

Boux Avenue it's not just an underwear, they have also pajamas (sexy or sweet) & much more.

You can find there also cosmetic product & candles. There is a lot so come to Chodov to see it!

In their fitting rooms, there is the possibility of 3types of lightening. (thanks God for it!) You can also call to your assistant. (such a comfy thing)

Buying new underwear is (for me) really private thing & to be honest, I didn't like it a lot. (Because of the atmosphere in the other shops & not so nice sales people). I think you also have (at least one experience) when you entered into lingerie shop & when you saw bored sales ladies, looking bad at you, treating you like you bother them, you wanted to walk away. But I promise you, it's not gonna happened to you at Boux Avenue.

 Today I was really shocked at Boux (in such a good way!) because their sales ladies are friendly and will treat you right. You will get your own assistant who's gonna take your measures, then choose the right things for you and then gonna help you with trying in the fitting room. (Yes you read it right! But don't worry about it, I couldn't imagine something like this before, but with Eva, my assistant for today, it was like being there with your old friend.)

So big thanks for lovely event & I'm looking forward to come back to (Eva) soon! (Because there's a plenty of beautiful thing I do NEED!) hahah

 ♥Lucija

@nobodyslisten


Boux otevíračka v Praze

Britská, luxusní značka spodního prádla BouxAvenue otevřela včera (11. Října) svůj butik v OC Chodov.

Ach ty krabičky ♥
Ach ty krabičky ♥

Dostala jsem pozvánku na speciální snídani pro blogerky. No a jaká byla?

                                                 Sladká, jako celé Boux ♥...

                                                 Všechno je to v detailech...

Buď jedinečná. Buď svá. Buď sexy. Nos Boux.

             Velikost košíčků 60A- 90G, takže si vybere snad opravdu každá.

Boux Avenue není jenom luxusní prádlo, mají také pyžama (roztomilá nebo sexy) & mnohem víc!

Najdeš tam takes různé kosmetické vychytávky a třeba i svíčku. (Takže dárek pro kámošku? Žádný problém!)

Jo a víš co je ještě super? Ty jejich kabinky ♥ Můžeš si v nich vybrat ze 3 druhů osvětlení. (Díky Bohu!) No a nebo můžeš zavolat své asistentce. (Tomu říkám komfort!)

Nakupovaní spodního prádla (alespoň pro mě) je dost osobní záležitost a upřímně, až do nedávna jsem to neměla zrovna dvakrát v lásce. (Atmosféra v ostatních obchodech nic moc a některé prodavačky...) Myslím, že s tím budeš mít také vlastní zkušenost... Příjdeš do obchodu se spodním prádlem a místo pozdravu vidíš otrávenou slečnu opřenou o pult, někdy si Tě nevšimne vůbec protože si povídá... A když už jí o něco poprosíš, vidíš, jak moc ji to obtěžuje... (Díky, nechci!) V takové chvíli chci prostě odejít...

Můžu Ti slíbit, že to se Ti v BouxAvenue určitě nestane. 

Ze své první návštěvy jsem byla příjemně překvapená, milé, ochotné slečny, které Ti vezmou míry (aby vše perfektně sedělo), pomohou Ti s výběrem těch nej kousků a pak Ti pomohou i v kabince (ušetříš tím spoustu času a budeš mít jistotu, že vše perfektně sedí) , stydět se nemusíš, budeš si připadat jako s kamarádkou (ale volba je jen na Tobě).

Takže díky za super akci a hlavně Evě, která se o mě krásně starala. Už teď se těším na další návštěvu protože věcí, které nutně potřebuji (hahah) mají spoustu!

 ♥Lucija

@nobodyslisten